Faaliyet Alanlarımız


Karadeniz Ecza Deposu A.Ş., yüksek kalite standartlarında ilaç hammaddesi üreten Pharmazell, Siegfried, ve Dolder AG firmalarının Türkiye’deki tek mümessilidir. Ayrıca Charles River firması ile kurduğu işbirliği ile, ülkemizdeki pek çok mikrobiyoloji laboratuvarına endotoksin LAL test malzemeleri ve cihazlarını temin etmektedir. Yine Türkiye’de Evonik firması için kaplamada kullanılan polymer teminini Arge ve üretim konularında yalnızca Karadeniz Ecza Deposu A.Ş. yapmaktadır. Karadeniz Ecza Deposu A.Ş. üretimini Türkiye’de yapmakta olan firmalarla tablet kaplama malzemeleri alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Karadeniz Ecza Deposu - Tarihçemiz


Bir aile şirketi olan Karadeniz Ecza Deposu A.Ş., dört nesil önce 1921’de Vatan Eczanesi olarak, Eczacı Münir Kemal Akay tarafından kurulmuştur. Münir Kemal Akay, hastalarına özel ilaç üretme amacıyla eczanesinde küçük bir laboratuvar oluşturur ve yaptığı bu hizmetle Samsun halkının büyük takdir ve sevgisini kazanır. Eczacılığa ömrünü veren Münir Kemal Akay, oğlu Kamuran Akay’ın da eczacı olup geleneği devam ettirmesini teşvik eder.

Kamuran Akay, önce İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olur. Ancak bu kadarla yetinmeyip Zürih'te ETH'da (Eidgenossische Technische Hochschule) doktorasını tamamlar ve “ Dr. Sc. Nat” ünvanını alır. Kamuran Akay’ın, baba mesleğine olan saygısı ve Samsun halkına bağlılığı onun yurtdışı eğitiminden sonra memleketine geri dönmesini sağlar.

Baba yadigarı eczanesinde, hastaları için ilaç temin ederken zorlanmaya başlayan Kamuran Akay, bu sorunu çözmek için, 1952 yılında Karadeniz Ecza Deposu’nu kurar. Ancak zamanla farklı ihtiyaçlar için gereken farklı ilaçların temininde yine sıkıntılar yaşanmaya başlanır. Bu nedenle Kamuran Akay, 1956 yılında kendisi gibi vizyon sahibi arkadaşları ile birlikte Adeka İlaç Firmasını kurar.

Akay ailesinin, Cumhuriyetimizin kuruluşu ile başlayan hizmet ve kalite odaklı arayışı devam etmektedir. Sağlık alanındaki yeni teknolojiler henüz Türkiye’ye girmekte iken Kamuran Akay, etkin bir ilaç tedavisinde -bugünlerde değeri yeni anlaşıldığı üzere- hammaddenin önemini fark eder ve Avrupa’da bu alanda faaliyet gösteren önemli firmalar ile görüşmelere başlar. Bu görüşmeler ve Kamuran Akay’ın araştırmalarının neticesinde İsviçre’nin en prestijli firmalarından Dolder AG ile 1967 yılında bir temsilcilik anlaşması imzalanır. Dolder AG’in yaptığı sıkı denetimler Karadeniz Ecza Deposu için ilerleyen yıllarda çok değerli bir referans olur ve böylece 1976 yılında bir başka büyük firma Siegfried AG’nin temsilciliği ile gelişme süreci devam eder. Sürekli kendini yenileyen ve bu sayede büyüyen Karadeniz Ecza Deposu, 1989 yılında o günkü ismi Röhm Pharma bugünkü adı ile Evonik firması’nın Pharma Polymer bölümü ile anlaşma yapar. Tüm bu firmalardan ilaç hammaddesi ve kaplama malzemesi temin eden Karadeniz Ecza Deposu, ilerlemek için yeni yollar aramaya da hiç ara vermez. Üretim kalitesini arttırabilmek amacıyla Amerika’lı Charles River (Endosafe) firması ile anlaşma yapar.

Uzun yıllar şirketinin başında hiç hız kesmeden çalışan Kamuran Akay, 1980 yılından itibaren-Türk tıbbına verilmesi gereken hizmetin sürekliliğine en az kendisi kadar değer veren kızı Meltem Müezzinoğlu’nu da yanında çalıştırmaya başlar. Kamuran Akay’ın 2007 yılındaki vefatından sonra dede yadigarı olan firmanın yönetimi, Meltem Müezzinoğlu ve çocukları Ahu Müezzinoğlu ile Alican Müezzinoğlu tarafından devralınır. Karadeniz Ecza Deposu A.Ş. bugün de, aile geleneği olan hizmette süreklilik, güvenilirlik ve yenilikçilik anlayışı ile yönetilmektedir.

Fotoğraf Galerisi